Új térképeket állított össze a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) munkatársa a magyarországi erdőterületek becsült pollenterheléséről. A folyamatosan frissülő modelltérképek az Országos Erdőállomány Adattár információira épülnek. Segítségükkel nagy valószínűséggel megállapítható, hogy hazánk egy-egy tájegységében mikor és milyen fa-, illetve cserjefajok jelentenek veszélyt az allergiásokra, egyúttal jó lehetőséget ad a méhészeknek a méhlegeltetés terepének kiválasztására.
Magyarországon az allergiás megbetegedések, ezen belül a pollen által kiváltott tünetek emberek millióinak okoznak komoly egészségügyi problémákat, az allergiások jelentős része érzékeny a fás szárú növények által évről-évre nagy mennyiségben kibocsátott pollenre. Eddig azonban nem állt rendelkezésre olyan hatósági információ, amely célirányosan a hazai erdőterületek pollenkoncentrációját mutatta volna be.
A NÉBIH hiánypótló modelltérképei hazánk erdeinek becsült pollenterhelését jelenítik meg. A szemléltető eszközök az általában elegyes erdők faállománytípusát (pl. cseres, tölgyes, bükkös stb.) veszik alapul, ami lehetővé teszi, hogy az érdeklődők figyelemmel kísérjék különböző fafajainak virágzási időszakát. Munkatársunk az Országos Erdőállomány Adattár összes erdőrészletének faállománytípusát összerendelte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) 2015-évi pollenjelentésből levezetett virágzási adatokkal, majd havi bontásban ábrázolta a pollenkoncentrációt annak mértéke szerint.
A modelltérképek tükrözik a fa- és cserjefajok átlagos virágzási jellemzőit és a pollennaptári állapotnak megfelelően decembertől–júliusig megmutatják az egyes hónapokban pollenkockázatot jelentő erdőrészleteket. Könnyen nyomon követhető például, hogy a tél végén, tavasz elején virágzó fajok száma, gyakorisága és pollen-kibocsátása (pl. mogyoró, éger, nyír) jóval kisebb, mint a hazánk egész területén nagy tömegben előforduló tölgyféléké, amelyek szokásos virágzása április-májusra esik. Az összeállítás nem csak az allergiások számára nyújt hasznos információkat. Segítségükkel a méhészek is eredményesebben választhatják ki, hova érdemes vinniük a méhcsaládokat legeltetni.
A térképek elérhetőek a NÉBIH honlapján (https://erdoterkep.nebih.gov.hu/?bookmark=Pollen).
A pollenkoncentrációt számos tényező befolyásolhatja: az egyes fajok évről-évre változó pollentermelése, az időjárás, a csapadékviszonyok, a levegő páratartalma és szennyezettsége egyaránt enyhítheti vagy erősítheti az allergiások által érzékelt pollenterhelést. A modelltérképek által biztosított információk tájékoztató jellegűek, s fontos tudni, hogy a 2015-évi pollennaptári virágzási adatokra támaszkodnak (egyedül ez állt rendelkezésre), s bár a virágzás időpontja minden évben eltérő lehet, mégis jó kiinduló alapot adnak egy jövőbeli alaposabb kutatáshoz.
Budapest, 2018. július 10.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.